UCHWAŁA Nr X/43/07

w sprawie przyjęcia do realizacji w 2007 roku Programu współpracy Miasta i Gminy Nowogród z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art.3 ust.3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

Uchwała Nr X/43/07

Rady Miejskiej w Nowogrodzie

z dnia 31 lipca 2007 roku

w sprawie przyjęcia do realizacji w 2007 roku Programu współpracy Miasta i Gminy Nowogród z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art.3 ust.3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

Na podstawie art.5 ust.3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003r. o działalności

Pożytku publicznego i wolontariacie / Dz.U. Nr 96, poz. 873 , z 2004r. Nr 116,poz.1203, Nr210,poz.2135 , z 2005r. Nr 155, poz.1298, Nr 169,poz.1420,Nr 175,poz 1462 , Nr 249,poz.2104, z 2006 Nr 94, poz.651 / uchwala się , co następuje:

§ 1. Przyjmuje się do realizacji w roku 2007 Program współpracy Miasta i Gminy Nowogród z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi

w art.3 ust.3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, stanowiący załącznik do niniejszej uchwały.

§ 2. Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Nowogrodu.

§3. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

Przewodniczący Rady

Załącznik do Uchwały Nr Nr X/43/07

Rady Miejskiej w Nowogrodzie

z dnia 31 lipca 2007 roku

PROGRAM WSPÓŁPRACY MIASTA I GMINY NOWOGRÓD

Z ORGANIZACJAMI POZARZĄDOWYMI ORAZ PODMIOTAMI WYMIENIONYMI W ART. 3 UST. 3 USTAWY Z DNIA 24 KWIETNIA 2003 ROKU O DZIAŁALNOŚCI POŻYTKU PUBLICZNEGO I O WOLONTARIACIE

W ROKU 2007

WSTĘP

Samorząd terytorialny i organizacje pozarządowe są bazą społeczeństwa obywatelskiego. Łączy je wspólny cel - działania na rzecz społeczności lokalnej.

Aktywna współpraca z organizacjami obywatelskimi jest ważną częścią skutecznego zarządzania Miastem i Gminą.

Działalność organizacji pozarządowych stanowi istotną wartość społeczeństwa demokratycznego, jest zaczynem aktywizującym społeczność lokalną. Działalność organizacji, a także liczba zaangażowanych wolontariuszy świadczy o tym, jak duże jest w lokalnej społeczności poczucie odpowiedzialności. Sektor pozarządowy staje się coraz ważniejszym partnerem instytucji publicznych w rozwiązywaniu problemów życia zbiorowego.

Dla skutecznej pracy organizacji pozarządowych istotne znaczenie ma współpraca sektora pozarządowego z sektorem publicznym, w szczególności z organami samorządu terytorialnego. Stąd wypływa konieczność uregulowania zasad współpracy samorządu z organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego.

CELE PROGRAMU

1.Celem Programu współpracy Miasta i Gminy Nowogród z organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 Ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie jest określenie zasad współpracy samorządu gminnego z organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami uprawnionymi na rzecz społeczności lokalnej.

2.Przez organizacje pozarządowe i inne podmioty uprawnione, zwane dalej w Programie organizacjami, rozumie się jednostki określone w art. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie ( Dz. U. Nr. 96, poz. 873 z 2003r. )

ADRESACI PROGRAMU

Program adresowany jest do :

  • organizacji pozarządowych;

  • osób prawnych i jednostek organizacyjnych działających na podstawie przepisów o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej, o stosunku Państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych oraz o gwarancjach wolności sumienia i wyznania, jeżeli ich cele statutowe obejmują prowadzenie działalności pożytku publicznego;

  • stowarzyszeń jednostek samorządu terytorialnego, prowadzących odpowiednio do terytorialnego zakresu działania organów gminy działalność pożytku publicznego w zakresie odpowiadającym zadaniom tych organów.

REALIZATORZY PROGRAMU

W realizacji programu uczestniczą:

  • Rada Miejska, w zakresie wytyczania polityki społecznej i finansowej gminy,

  • Burmistrz Nowogrodu, w zakresie realizacji polityki społecznej i finansowej gminy wytyczonej przez Radę Miejską,

  • Kierownicy referatów, jednostki organizacyjne gminy w zakresie bieżącej współpracy z organizacjami pozarządowymi w ramach swoich kompetencji określonych regulaminowo lub statutowo, w tym konsultowania projektów aktów prawnych.

PRZEDMIOT WSPÓŁPRACY

Przedmiotem współpracy Miasta i Gminy Nowogród z organizacjami pozarządowymi jest realizacja zadań publicznych wymienionych w art.4 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie z dnia 24 kwietnia 2003 roku ( Dz. U. Nr. 96, poz.873 )

Sfera zadań publicznych gminy, które w świetle przepisów Ustawy realizowane są z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art.3 ust.3 ustawy obejmuje zadania w zakresie:

- pomocy społecznej, w tym pomocy rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej oraz wyrównywania szans tych rodzin i osób,

- działalności charytatywnej,

- podtrzymywania tradycji narodowej, pielęgnowania polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej,

- ochrony i promocji zdrowia,

- działania na rzecz osób niepełnosprawnych,

- promocji zatrudnienia i aktywizacji zawodowej osób pozostających bez pracy i zagrożonych zwolnieniem z pracy,

- działalności wspomagającej rozwój gospodarczy, w tym rozwój przedsiębiorczości,

- działalności wspomagającej rozwój wspólnot i społeczności lokalnych,

- nauki, oświaty i wychowania,

- krajoznawstwa oraz wypoczynku dzieci i młodzieży,

- kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i tradycji,

- upowszechniania kultury fizycznej i sportu,

- ekologii i ochrony przyrody,

- porządku i bezpieczeństwa publicznego oraz przeciwdziałania patologiom społecznym,

- upowszechniania wiedzy i umiejętności na rzecz obronności państwa,

- ratownictwa i ochrony ludności,

- pomocy ofiarom klęsk żywiołowych,

- upowszechniania i ochrony praw konsumentów,

- działań na rzecz integracji europejskiej oraz rozwijania kontaktów i współpracy między społeczeństwami,

- promocji i organizacji wolontariatu,

- działalności wspomagającej technicznie, szkoleniowo, informacyjnie lub finansowo organizacje pozarządowe oraz inne podmioty w zakresie określonym wyżej.

Zadania te gmina realizuje przy pomocy referatów Urzędu Miejskiego oraz jednostek organizacyjnych gminy.

ZASADY WSPÓŁPRACY

1.Miasto i Gmina Nowogród może realizować wymienione zadania publiczne we współpracy z organizacjami pozarządowymi.

2.Współpraca gminy z organizacjami pozarządowymi będzie realizowana na zasadach pomocniczości, suwerenności stron, partnerstwa, efektywności.

3. Współpraca z organizacjami pozarządowymi może przybierać formy pozafinansowe i finansowe.

FORMY WSPÓŁPRACY W 2007 ROKU

W roku 2007 współpraca będzie realizowana w następujących formach:

1. powierzanie wykonywania zadań publicznych wraz z udzieleniem dotacji na finansowanie ich realizacji,

2. wspieranie zadań, wraz z udzieleniem dotacji na dofinansowanie ich realizacji,

3. wspomaganie techniczne, szkoleniowe, informacyjne,

4. wzajemne informowanie się o planowanych kierunkach działalności i współdziałania w celu zharmonizowania tych kierunków.

W roku 2007 jako priorytetowe będą traktowane zadania w niżej wymienionych dziedzinach:

1. Realizacja przedsięwzięć służących rozbudzaniu i zaspokajaniu potrzeb kulturalnych mieszkańców.

2. Obchody, uroczystości i przedsięwzięcia związane z upamiętnianiem osób, miejsc i wydarzeń historycznych związanych z tradycjami walk o niepodległość i suwerenność Rzeczypospolitej Polskiej.

3. Popularyzacja i edukacja społeczeństwa w zakresie zachowania dziedzictwa kulturowego, tożsamości regionalnej i narodowej.

4. Organizacja współzawodnictwa sportowego dzieci i młodzieży szkół podstawowych i

gimnazjalnych oraz szkolenie młodzieży uzdolnionej sportowo.

5. Upowszechnianie kultury fizycznej w środowisku wiejskim, osób niepełnosprawnych oraz sportu masowego.

6. Działania w zakresie turystyki i promocji miasta i gminy.

7. Działania proekologiczne.

8. Działania prowadzące do uczestnictwa w życiu społecznym i wyrównywania szans osób niepełnosprawnych.

9. Zabezpieczanie potrzeb osób starszych i samotnych.

Środki publiczne na realizację wymienionych zadań w roku bieżącym będą zależne od możliwości budżetu Gminy Nowogród.

Zadania powinny być zrealizowane przy zachowaniu następujących warunków:

1. Organizacja w okresie otrzymywania dotacji jest zobowiązana do zamieszczania w swoich materiałach informacyjnych zapisu o finansowaniu lub dofinansowaniu zadań przez gminę,

2. Tryb postępowania o udzielenie dotacji, sposób jej rozliczenia oraz kontroli zadań zleconych określa ustawa.

3. Oferty na realizację zadań należy składać w terminie określonym w konkursie do dnia …. w sekretariacie Urzędu Miejskiego w Nowogrodzie, ul. Łomżyńska 41.

Wzór oferty stanowi załącznik nr 1 do rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 października 2003 roku w sprawie wzoru oferty realizacji zadania publicznego, ramowego wzoru sprawozdania z wykonania tego zadania (Dz. U. nr 193. poz. 1891 )

4. Oferty zostaną rozpatrzone nie później niż w terminie 30 dni od terminu ich złożenia. Wyboru oferty dokona Burmistrz Nowogrodu po zasięgnięciu opinii komisji konkursowej powołanej przez Burmistrza.

5. Przy dokonywaniu wyboru oferty wybierający będzie kierował się następującymi kryteriami :

- realną oceną możliwości realizacji zadania przez poszczególne podmioty biorące udział w konkursie,

- oceną przedstawionej kalkulacji kosztów realizacji zadania w szczególności w odniesieniu do możliwości realizacji zakresu rzeczowego zadania,

- wysokością posiadanych środków publicznych przeznaczonych na realizację zadania,

- oceną możliwości realizacji przez podmiot zadania z uwzględnieniem potencjału fachowego i technicznego posiadanego przez podmiot aplikujący.

6. Wzór oferty w sprawie realizacji zadania publicznego i ramowego wzoru sprawozdania z wykonania tego zadania zostanie zamieszczony na stronie internetowej um-nowogrod.pbip.pl.

POZAFINANSOWE FORMY WSPÓŁPRACY

Gmina będzie współpracować z organizacjami pozarządowymi w następujących sferach:

1. informacyjnej poprzez:

- serwis informacyjny na stronach internetowych gminy,

- prowadzenie bazy danych o organizacjach pozarządowych realizujących zadania publiczne,

- informowanie i publikowanie informacji o ogłaszanych konkursach, ofert na projekty realizacji zadań publicznych w 2007 roku oraz o sposobie ich rozstrzygnięć,

- przekazywanie informacji za pośrednictwem mediów o realizacji zadań publicznych,

- udzielanie aktualnych informacji o ofertach zainteresowanym organizacjom,

- konsultowanie aktów prawa miejscowego z przedstawicielami organizacji pozarządowych,

2. organizacyjnej poprzez:

- tworzenie wspólnych zespołów o charakterze inicjatywnym i doradczym,

- tworzenie zespołów reprezentujących organizacje pozarządowe zajmujące się wybranymi zagadnieniami publicznymi,

- podejmowanie inicjatyw integrujących organizacje pozarządowe wokół zadań ważnych dla lokalnego środowiska,

- inicjowanie realizacji zadań publicznych uzupełniających systemy pomocy w powiecie,

- przygotowywanie i monitorowanie zawieranych przez gminę porozumień z organizacjami pozarządowymi na realizację zadań publicznych,

- prowadzenie rejestru organizacji pozarządowych, które otrzymały dofinansowanie realizacji zadań publicznych z budżetu gminy,

3. szkoleniowej poprzez:

- inicjowanie lub współorganizowanie szkoleń podnoszących jakość pracy organizacji pozarządowych w sferze zadań publicznych,

- inicjowanie lub współorganizowanie szkoleń dotyczących m.in. pozyskiwania środków z funduszy Unii Europejskiej,

- angażowanie organizacji pozarządowych do wymiany doświadczeń i prezentacji osiągnięć.

FINANSOWE FORMY WSPÓŁPRACY

Zlecanie przez gminę realizacji zadań publicznych organizacjom pozarządowym odbywa się na zasadach określonych w ustawie z dnia 24 kwietnia 2003r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie /Dz.U Nr 96, poz.873 / i uchwale Rady Miejskiej w Nowogrodzie. w sprawie trybu postępowania o udzielenie dotacji z budżetu gminy i sposobu jej rozliczania oraz kontroli wykonania zadania.

POSTANOWIENIA KOŃCOWE

Zasady współpracy określone w niniejszym programie mają charakter otwarty i winny stanowić zbiór zasad regulujących praktykę współdziałania władz samorządowych z podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego.

Wraz ze zmianą warunków zewnętrznych wiążących się szczególnie z wprowadzeniem nowych rozwiązań prawnych, a także ze zmieniającą się sytuacją finansową gminy mogą one ulegać zmianom.

Program jest otwarty na nowe rozwiązania szczególnie wynikające z wniosków i propozycji zgłaszanych przez organizacje. Wnioski, uwagi i propozycje do Programu Współpracy organizacje mogą zgłaszać do Burmistrza Nowogrodu.

Przewodniczący Rady

Metryka strony

Udostępniający: Urząd Miejski w Nowogrodzie

Wytwarzający/odpowiadający: Andrzej Cholewicki

Wprowadzający: Andrzej Cholewicki

Data modyfikacji: 2007-10-11

Opublikował: Karol Buczkowski

Data publikacji: 2007-10-11